Kilka dni temu poproszono mnie o coś, o co myślałam, że nigdy poproszona nie zostanę (nie, nie chodzi o rękę), a mianowicie o zaprojektowanie dziecięcego pokoju w czerni (albo granacie, albo graficie- byle ciemnego). A tu proszę, ku mojej ogromnej radości znaleźli się rodzice, którzy ciemnego koloru się nie boją i chcą takiego właśnie dla swojego 2-letniego synka Wojtusia i jego dopiero co mającej przyjść na świat siostry.

Kiedy myślimy o pokoju dziecięcym, kolor czarny jest najprawdopodobniej ostatnim, który przychodzi nam do głowy. A czarny wcale nie musi być ponury i depresyjny.

Wydawać by się mogło, że białe ściany to tajna broń każdego projektanta, bo przecież otwierają przestrzenie (sprawiają, że małe pokoje wydają się większe, a duże pokoje wydają się … jeszcze bardziej przestronne); dodatkowo, łatwo do nich dopasować wystrój swojego pokoju (no cóż, biel pasuje do wszystkiego). Ale to samo można powiedzieć o czerni, bo jest to kolor, z którym równie łatwo pracować (nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje). Dobrze wykorzystany, ten elegancki i neutralny kolor, może śmiało stworzyć odważną i piękną przestrzeń … nawet w pokoju niemowlęcym.

Czarne ściany sprawiają, że kolory są jeszcze intensywniejsze, a barwy neutralne w swojej neutralności jeszcze bardziej się ugruntowują. Takie wnętrza mogą wyglądać bogato albo rustykalnie, nastrojowo, efektownie lub całkowicie nowocześnie. Możecie wierzyć lub nie, ale czarne ściany potrafią być nawet radosne! J. Są bardziej uniwersalne, niż zazwyczaj to sobie wyobrażamy, a co więcej, pasują praktycznie do każdego stylu wystroju.

Ale żeby czarne wnętrze wyglądało dobrze, warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  1. Światło, więcej światła

Dobrze, gdy w takim pokoju jest dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Jasne, są wśród nas osoby lubiące klimat ciemnych jaskiń, ale jeśli tworzymy przestrzeń dla najmłodszych i chcemy, żeby jednak czuły się tam dobrze, a wnętrze było „żywe”, radosne i przyjazne, to dostęp do światła słonecznego będzie tutaj kluczowy. Jeśli okno jest malutkie, albo przesłania je inny wysoki budynek, gęste drzewa, to jednak warto przemyśleć czarne ściany, a kolor wprowadzić jedynie w dodatkach.

  1. Metraż a ilość czerni

Jeśli pokój dziecka jest niewielki, lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie tylko jednej ściany na czarno. Taki akcent wprowadzi klimat, ale nie przytłoczy. Co więcej, to niezła sztuczka, żeby pokój wydał się większy (tak, większy). A jakże to tak? Że czarny powiększa? Nie tyle powiększa, co zwiększa dystans, tak jak wszystkie ciemne kolory jest odczytywany jako oddalający się od widza, więc ściana z takim akcentem wizualnie powiększa przestrzeń. Dodatkowo, jeśli reszta ścian będzie jasna, to pojawi się duży kontrast, który sprawi, że wydadzą się one jeszcze jaśniejsze, a pomieszczenie bardziej przestronne.

Nie jesteście przekonani, czy czarny faktycznie pasuje do pokoju dziecka? Ok, nie musicie mi wierzyć na słowo 😉  Ale zerknijcie na poniższe zdjęcie, te wspaniałe czarne wnętrza mówią same za siebie. Zjedź na dół i zobacz sam, co ten nieoczywisty kolor mógłby zrobić z przestrzenią Twojego malucha!

A ja zabieram się za projekt, którym niedługo się tutaj z Wami podzielę 🙂

Źródło: www.sierraesl.com
Źródło: www.thespruce.com
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: www.photoshot.info
Źródło: www.i.pinimg.com
Źródło: www.housetweaking.com
Źródło: www.homedit.com
Źródło: www.gatewaygrassroots.com
www.fawnoverbaby.com
Źródło: www.decorpad.com
Źródło: www.decoist.com
Źródło: www.decoist.com
Źródło: www.decoist.com
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: www.thespruce.com
Źródło: www.thespruce.com
Źródło: Pinterest
Źródło: www.kidsinteriors.com

 

 

 

 

Author

Cześć, mam na imię Kamila i jak nietrudno zauważyć projektuję sobie wnętrza. Tzn. projektuję je głównie innym, choć i dla siebie od czasu do czasu coś zrobię ;) Nie przepadam za minimalizmem, lubię wnętrza pełne, funkcjonalne, takie typowo do życia, ale przy tym ładne i ciekawe ;) Choć w minimalizm też umiem! :) Jeśli szukasz inspiracji lub projektu swojego domu, mieszkania lub tylko jednego/kilku pomieszczeń, to zapraszam, chętnie pomogę. Wszystkie informacje znajdziesz w zakładce USŁUGI. Znajdziesz tu projekty wnętrz, układy funkcjonalne i trochę prywaty z własnych czterech kątów :)

Write A Comment

Przypnij